ACUCT-H040-50:333-10M
- Manufacturer Part Number:
- ACUCT-H040-50:333-10M
- Manufacturer/Brand:
- Automation Components, Inc.
- Part of Description:
- CURR SENSE XFMR 50A IN-LINE
- Stock Condition:
- 1
- Manufacturer :
- Automation Components, Inc.
- Product Category :
- Current Sense Transformers
- Current Rating (Amps) :
- 50 A
- Current Ratio :
- DC Resistance (DCR) :
- ET (Volt-Time) :
- Frequency Range :
- 50Hz ~ 60Hz
- Height - Seated (Max) :
- 1.654" (42.00mm)
- Inductance :
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 1.024" L x 0.945" W (26.00mm x 24.00mm)