MRF24WG0MA-I/RM10C
- Manufacturer Part Number:
- MRF24WG0MA-I/RM10C
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- MOD 802.11 B/G WI-FI RADIO TXRX
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- RF Transceiver Modules and Modems
- Antenna Type :
- Integrated, Trace
- Current - Receiving :
- 156mA
- Current - Transmitting :
- 226mA ~ 237mA
- Data Rate :
- 54Mbps
- Frequency :
- 2.4GHz
- Memory Size :
- Modulation :
- DSSS, OFDM
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 36-SMD Module
- Power - Output :
- 18dBm
- Product Status :
- Obsolete
- Protocol :
- 802.11b/g
- RF Family/Standard :
- WiFi
- Sensitivity :
- -95dBm
- Serial Interfaces :
- SPI
- Utilized IC / Part :
- Voltage - Supply :
- 2.8V ~ 3.6V