MTDOT-868-M1-UFL-1
Manufacturer Part Number:
MTDOT-868-M1-UFL-1
Manufacturer/Brand:
Multi-Tech Systems, Inc.
Part of Description:
RF TXRX MOD ISM < 1GHZ U.FL SMD
Manufacturer :
Multi-Tech Systems, Inc.
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Antenna Type :
Antenna Not Included, U.FL
Current - Receiving :
Current - Transmitting :
Data Rate :
300kbps
Frequency :
868MHz
Memory Size :
512kB Flash, 128kB RAM
Modulation :
FSK, GFSK, GMSK, MSK, OOK
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-30°C ~ 70°C
Package / Case :
Module
Power - Output :
14dBm
Product Status :
Active
Protocol :
LoRa®
RF Family/Standard :
General ISM < 1GHz
Sensitivity :
-137dBm
Serial Interfaces :
I²C, SPI, UART, USB
Utilized IC / Part :
Voltage - Supply :
3.3V