ISM43362-M3G-L44-U-C2.4.0.3
Manufacturer Part Number:
ISM43362-M3G-L44-U-C2.4.0.3
Manufacturer/Brand:
Inventek Systems
Part of Description:
RF TXRX MODULE WIFI U.FL SMD
Manufacturer :
Inventek Systems
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Antenna Type :
Antenna Not Included, U.FL
Current - Receiving :
Current - Transmitting :
Data Rate :
72.2Mbps
Frequency :
2.4GHz
Memory Size :
1MB Flash
Modulation :
16QAM, 64QAM, BPSK, CCK, DBPSK, DQPSK, OFDM, QPSK
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Module
Power - Output :
18dBm
Product Status :
Obsolete
Protocol :
802.11b/g/n
RF Family/Standard :
WiFi
Sensitivity :
-93dBm
Serial Interfaces :
UART
Utilized IC / Part :
BCM43362
Voltage - Supply :
3V ~ 3.6V