EFR32BG12P433F1024GL125-CR
Manufacturer Part Number:
EFR32BG12P433F1024GL125-CR
Manufacturer/Brand:
Silicon Labs
Part of Description:
IC RF TXRX+MCU BLUTOOTH 125VFBGA
Manufacturer :
Silicon Labs
Product Category :
RF Transceiver ICs
Current - Receiving :
8.4mA ~ 10mA
Current - Transmitting :
8.5mA ~ 35.3mA
Data Rate (Max) :
2Mbps
Frequency :
2.4GHz
GPIO :
65
Memory Size :
1024kB Flash, 256kB RAM
Modulation :
2FSK, 2GFSK, 4FSK, 4GFSK, ASK, BPSK, DBPSK, DSSS, GFSK, GMSK, MSK, OOK, OQPSK
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
125-VFBGA
Power - Output :
19dBm
Product Status :
Active
Protocol :
Bluetooth v5.0
RF Family/Standard :
802.15.4, Bluetooth
Sensitivity :
-95dBm
Serial Interfaces :
I²C, I²S, SPI, UART
Supplier Device Package :
125-BGA (7x7)
Type :
TxRx + MCU
Voltage - Supply :
1.8V ~ 3.8V