NRF24LE1-F16Q48-T
Manufacturer Part Number:
NRF24LE1-F16Q48-T
Manufacturer/Brand:
Nordic Semiconductor
Part of Description:
IC RF TXRX+MCU ISM>1GHZ 48VFQFN
Manufacturer :
Nordic Semiconductor
Product Category :
RF Transceiver ICs
Current - Receiving :
12.4mA ~ 13.3mA
Current - Transmitting :
6.8mA ~ 11.1mA
Data Rate (Max) :
2Mbps
Frequency :
2.4GHz
GPIO :
31
Memory Size :
16kB Flash, 1kB SRAM
Modulation :
GFSK
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Power - Output :
0dBm
Product Status :
Active
Protocol :
RF Family/Standard :
General ISM > 1GHz
Sensitivity :
-94dBm
Serial Interfaces :
I²C, JTAG, SPI, UART
Supplier Device Package :
48-QFN (7x7)
Type :
TxRx + MCU
Voltage - Supply :
1.9V ~ 3.6V