NRF24LE1-F16Q32-T
- Manufacturer Part Number:
- NRF24LE1-F16Q32-T
- Part of Description:
- IC RF TXRX+MCU ISM>1GHZ 32VFQFN
- Current - Receiving :
- 12.4mA ~ 13.3mA
- Current - Transmitting :
- 6.8mA ~ 11.1mA
- Data Rate (Max) :
- 2Mbps
- Frequency :
- 2.4GHz
- GPIO :
- 15
- Memory Size :
- 16kB Flash, 1kB SRAM
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 32-VFQFN Exposed Pad
- RF Family/Standard :
- General ISM > 1GHz
- Sensitivity :
- -94dBm
- Serial Interfaces :
- I²C, JTAG, SPI, UART
- Supplier Device Package :
- 32-QFN (5x5)
- Type :
- TxRx + MCU
- Voltage - Supply :
- 1.9V ~ 3.6V