CLTEQ-M16B-220V-4-WR
Manufacturer Part Number:
CLTEQ-M16B-220V-4-WR
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity AMP Connectors
Part of Description:
MODEL 16B BELT HEATER 220V 4WIRE
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Heat Guns, Torches, Accessories
Accessory Type :
Air Flow :
Approval Agency Marking :
Approved Countries :
Color :
Gray
Compatible Tools :
Current :
15 A
Features :
For Use With/Related Products :
Heat Shrink Tubing up to 0.75" Dia, 3 1/2" Length
Includes :
Belt Heater
Nozzle Opening :
Power - Rated :
1000W
Product Status :
Active
Temperature Range :
1202°F (650°C)
Tool Type :
Belt Heater, Bench Top
Voltage :
208 ~ 240V