CLTEQ-M81CE-120V-HTR
Manufacturer Part Number:
CLTEQ-M81CE-120V-HTR
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity AMP Connectors
Part of Description:
MODEL 81CE DISCRETE HEATER
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Heat Guns, Torches, Accessories
Accessory Type :
Air Flow :
Approval Agency Marking :
Approved Countries :
Color :
Gray
Compatible Tools :
Current :
15 A
Features :
Closed Loop Time and Temperature Control, Operation/Over-Temperature Alarm Lights
For Use With/Related Products :
Heat Shrink Tubing up to 1" Dia, 5" Length
Includes :
Discrete Heater
Nozzle Opening :
Power - Rated :
400W
Product Status :
Obsolete
Temperature Range :
Tool Type :
Discrete Heater, Bench Top
Voltage :
120V