CL31X476MQHNNWE
Manufacturer Part Number:
CL31X476MQHNNWE
Manufacturer/Brand:
Samsung Electro-Mechanics
Part of Description:
CAP CER 47UF 6.3V X6S 1206
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
47 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient :
X6S
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3V