MSASE168SC6105MTNA01
Manufacturer Part Number:
MSASE168SC6105MTNA01
Manufacturer/Brand:
TAIYO YUDEN
Part of Description:
CAP CER 1UF 16V X6S 0603
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
SMPS Filtering
Capacitance :
1 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
X6S
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16V