MSASE105AB5474KFNA01
Manufacturer Part Number:
MSASE105AB5474KFNA01
Manufacturer/Brand:
TAIYO YUDEN
Part of Description:
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0402
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
SMPS Filtering
Capacitance :
0.47 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.024" (0.60mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16V