BVR-I-R003-1.0
Manufacturer Part Number:
BVR-I-R003-1.0
Manufacturer/Brand:
Isabellenhütte
Part of Description:
RES 0.003 OHM 1% 5W 4026
Manufacturer :
Isabellenhütte
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.117" (2.96mm)
Number of Terminations :
4
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Package / Case :
Nonstandard
Power (Watts) :
5W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
3 mOhms
Size / Dimension :
0.398" L x 0.260" W (10.10mm x 6.60mm)
Supplier Device Package :
4026
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%