MLASA042SB5104MWNA01
Manufacturer Part Number:
MLASA042SB5104MWNA01
Manufacturer/Brand:
TAIYO YUDEN
Part of Description:
CAP CER 0.1UF 4V X5R 01005
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Medical, Non-Critical
Capacitance :
0.1 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.009" (0.22mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
4V