MP2-H096-44S3-S-TR30
Manufacturer Part Number:
MP2-H096-44S3-S-TR30
Manufacturer/Brand:
3M
Part of Description:
CONN HEADER FUTUREBUS+ 96POS PCB
Manufacturer :
3M
Product Category :
Specialized
Color :
Beige
Connector Style :
Futurebus+®
Connector Type :
Header, Male Pins
Connector Usage :
Backplane
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
3.00µin (0.076µm)
Contact Layout, Typical :
Features :
Board Guide, Mating Guide
Mounting Type :
Through Hole
Number of Columns :
Number of Positions :
96
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
4
Pitch :
0.079" (2.00mm)