UTS600N-FTU-500A-3P-LL-UL
- Manufacturer Part Number:
- UTS600N-FTU-500A-3P-LL-UL
- Manufacturer/Brand:
- American Electrical, Inc.
- Part of Description:
- CIR BRK THERM 500A 600VAC/600VDC
- Manufacturer :
- American Electrical, Inc.
- Product Category :
- Circuit Breakers
- Actuator Type :
- Lever
- Approval Agency :
- cULus, UL489
- Breaker Type :
- Thermal Magnetic
- Current Rating (Amps) :
- 500A
- Illumination :
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Poles :
- 3
- Product Status :
- Active
- Voltage Rating - AC :
- 600 V
- Voltage Rating - DC :
- 600 V