AC0805CRNPO9BN1R8
Manufacturer Part Number:
AC0805CRNPO9BN1R8
Manufacturer/Brand:
YAGEO Group
Part of Description:
CAP CER 1.8PF 50V C0G/NPO 0805
Manufacturer :
YAGEO Group
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
1.8 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.028" (0.70mm)
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated :
50V