SW-PB7-01LB42BFRW12VM
Manufacturer Part Number:
SW-PB7-01LB42BFRW12VM
Manufacturer/Brand:
Adam Tech
Part of Description:
ANTI-VANDAL PUSHBUTTON SWITCH, 1
Stock Condition:
12
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button
Circuit :
SPST-NO
Color - Actuator/Cap :
Silver
Current Rating (Amps) :
2A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, White
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Solder Lug
Type :
Anti-Vandal, Illuminated
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
36 V