SMS-R039-1.0
Manufacturer Part Number:
SMS-R039-1.0
Manufacturer/Brand:
Isabellenhütte
Part of Description:
RES 0.039 OHM 1% 5W 2512
Manufacturer :
Isabellenhütte
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Power (Watts) :
5W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
39 mOhms
Size / Dimension :
0.250" L x 0.120" W (6.35mm x 3.05mm)
Supplier Device Package :
2512
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%