PB6B2RS6M1CAL00Y500
Manufacturer Part Number:
PB6B2RS6M1CAL00Y500
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Part of Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 125V
Stock Condition:
152
Manufacturer :
Product Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button, Domed
Circuit :
SPST-NO
Color - Actuator/Cap :
Green
Current Rating (Amps) :
125mA (AC), 200mA (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 13.60mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Wire Leads
Type :
Standard
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
50 V