ORD 2210V/20-25 AT
Manufacturer Part Number:
ORD 2210V/20-25 AT
Manufacturer/Brand:
Standex Electronics
Part of Description:
SWITCH REED SPST-NO 1A 300V
Manufacturer :
Standex Electronics
Product Category :
Magnetic, Reed Switches
Capacitance :
0.5 pF
Circuit :
SPST-NO
Current - Carry :
2.5A (AC/DC)
Current - Switching :
1A (AC/DC)
Height Above Board :
Length - Overall :
2.181" (55.40mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operate Range :
20 ~ 25AT
Operate Time :
0.6 ms
Operating Temperature :
Power - Rated :
50W
Product Status :
Obsolete
Release Range :
Release Time :
0.05 ms
Size - Body :
0.108" Dia x 0.827" L (2.75mm x 21.00mm)
Termination Style :
Axial
Type :
Glass Body Reed
Voltage - Switching AC :
300 V
Voltage - Switching DC :
350 V