UTS150N-FTU-60A-3P-LL-UL
Manufacturer Part Number:
UTS150N-FTU-60A-3P-LL-UL
Manufacturer/Brand:
American Electrical, Inc.
Part of Description:
CIR BRKR THERM 60A 600VAC/600VDC
Manufacturer :
American Electrical, Inc.
Product Category :
Circuit Breakers
Actuator Type :
Lever
Approval Agency :
cULus, UL489
Breaker Type :
Thermal Magnetic
Current Rating (Amps) :
60A
Illumination :
Illumination Voltage (Nominal) :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Poles :
3
Product Status :
Active
Voltage Rating - AC :
600 V
Voltage Rating - DC :
600 V