V15T16E2C300-70D-K
Manufacturer Part Number:
V15T16E2C300-70D-K
Manufacturer/Brand:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part of Description:
BASIC SWITCH V BASICS V15
Manufacturer :
Actuator Type :
Round (Pin Plunger)
Circuit :
SPST-NC
Current Rating (Amps) :
16A (AC)
Differential Travel :
0.020" (0.5mm)
Operating Force :
300gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 125°C
Overtravel :
0.030" (0.76mm)
Pretravel :
0.060" (1.5mm)
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage Rating - AC :
125 V