AM51656D63N-A
Manufacturer Part Number:
AM51656D63N-A
Part of Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 16A 125V
Actuator Type :
Lever, Roller
Circuit :
SPST-NC
Current Rating (Amps) :
16A (AC), 600mA (DC)
Differential Travel :
0.040" (1.0mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Overtravel :
0.055" (1.4mm)
Pretravel :
0.125" (3.2mm)
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V