AM51644D63N-A
Manufacturer Part Number:
AM51644D63N-A
Manufacturer/Brand:
Panasonic
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 125V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Simulated Roller
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
16A (AC), 600mA (DC)
Differential Travel :
0.040" (1.0mm)
Features :
Cadmium Free
Ingress Protection :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
180gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Overtravel :
0.055" (1.4mm)
Pretravel :
0.125" (3.2mm)
Product Status :
Obsolete
Release Force :
30gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V