ARF240U-12S
Manufacturer Part Number:
ARF240U-12S
Manufacturer/Brand:
ARCH
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 12V 234W
Stock Condition:
5
Manufacturer :
ARCH
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Current - Output 1 :
20 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
92.5%
Features :
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 80°C (With Derating)
Power (Watts) :
234W (240W Forced Air)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.10" L x 2.46" W x 1.54" H (104.1mm x 62.5mm x 39.1mm)
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
12V