11SM1777-H58
Manufacturer Part Number:
11SM1777-H58
Manufacturer/Brand:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part of Description:
SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V
Manufacturer :
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Round (Pin Plunger)
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
100mA (AC/DC)
Differential Travel :
0.002" (0.05mm)
Features :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
56gf
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Overtravel :
0.005" (0.13mm)
Pretravel :
0.020" (0.5mm)
Product Status :
Active
Release Force :
14gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.058" (Round)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V