V7-1K29E9
Manufacturer Part Number:
V7-1K29E9
Manufacturer/Brand:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part of Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 22A 125V
Manufacturer :
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Round (Pin Plunger)
Circuit :
SPST-NO
Current Rating (Amps) :
22A (AC)
Differential Travel :
0.010" (0.25mm)
Features :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
225gf
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Overtravel :
0.050" (1.27mm)
Pretravel :
0.047" (1.2mm)
Product Status :
Active
Release Force :
20gf
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V