D3V-16G-1A26-K-19
Manufacturer Part Number:
D3V-16G-1A26-K-19
Manufacturer/Brand:
Omron Electronic Components
Part of Description:
SWITCH LEVER 16A SPDT SOLDER
Stock Condition:
100
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Round (Pin Plunger)
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
16A (AC), 10A (DC)
Differential Travel :
Features :
Ingress Protection :
IP40
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Overtravel :
Pretravel :
Product Status :
Active
Release Force :
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
30 V