V10M0012G
Manufacturer Part Number:
V10M0012G
Manufacturer/Brand:
Omron Electronic Components
Part of Description:
MINI BASIC SWITCH
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Straight
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
10A (AC), 600mA (DC)
Differential Travel :
0.110" (2.8mm)
Features :
Ingress Protection :
IP40
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
35gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 80°C
Overtravel :
0.126" (3.2mm)
Pretravel :
0.354" (9.0mm)
Product Status :
Active
Release Force :
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V