RMC1/16SK44R2FTH
Manufacturer Part Number:
RMC1/16SK44R2FTH
Part of Description:
RES 44.2 OHM 1% 1/10W 0402
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Resistance :
44.2 Ohms
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%