S4-0R05F1
Manufacturer Part Number:
S4-0R05F1
Manufacturer/Brand:
Riedon
Part of Description:
RES 0.05 OHM 1% 2W 4525
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Height - Seated (Max) :
0.197" (5.00mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 275°C
Package / Case :
4525 J-Lead
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
50 mOhms
Size / Dimension :
0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±1%