Z-15GW44A55-B5V
Manufacturer Part Number:
Z-15GW44A55-B5V
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Actuator Type :
Lever, Straight
Current Rating (Amps) :
15A (AC), 6A (DC)
Differential Travel :
0.138" (3.5mm)
Features :
Ingress Protection :
IP62
Operating Force :
90gf
Operating Temperature :
-15°C ~ 80°C
Overtravel :
0.219" (5.6mm)
Release Force :
14gf
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V