D3V-21G-1F4A-E BY OMI
Manufacturer Part Number:
D3V-21G-1F4A-E BY OMI
Manufacturer/Brand:
Omron Electronic Components
Part of Description:
DETECTION SWITCH
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Round (Pin Plunger)
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
21A (AC), 0.6A (DC)
Differential Travel :
0.012" (0.3mm)
Features :
Ingress Protection :
IP40
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
125gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Overtravel :
0.039" (1.0mm)
Pretravel :
0.047" (1.2mm)
Product Status :
Active
Release Force :
20gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V