D3V-21G2M-1C4A-K
Manufacturer Part Number:
D3V-21G2M-1C4A-K
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 21A 250V
Actuator Type :
Lever, Straight
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
21A (AC), 0.6A (DC)
Differential Travel :
0.031" (0.8mm)
Operating Force :
80gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Overtravel :
0.062" (1.6mm)
Pretravel :
0.157" (4.0mm)
Release Force :
6.118gf
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V