V15T16-CZ100-K
Manufacturer Part Number:
V15T16-CZ100-K
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
Actuator Type :
Round (Pin Plunger)
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
16A (AC)
Differential Travel :
0.016" (0.4mm)
Operating Force :
100gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 125°C
Overtravel :
0.030" (0.76mm)
Pretravel :
0.063" (1.6mm)
Release Force :
25gf
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
250 V