V15H22-CZ300A02-K
Manufacturer Part Number:
V15H22-CZ300A02-K
Manufacturer/Brand:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 22A 250V
Manufacturer :
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Straight
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
22A (AC)
Differential Travel :
0.047" (1.2mm)
Features :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
180gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 150°C
Overtravel :
0.051" (1.3mm)
Pretravel :
0.125" (3.2mm)
Product Status :
Active
Release Force :
30gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
250 V