D3V-21G-2C4A
Manufacturer Part Number:
D3V-21G-2C4A
Part of Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 21A 250V
Actuator Type :
Round (Pin Plunger)
Circuit :
SPST-NC
Current Rating (Amps) :
21A (AC), 0.6A (DC)
Differential Travel :
0.012" (0.3mm)
Operating Force :
125gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Overtravel :
0.040" (1.0mm)
Pretravel :
0.047" (1.2mm)
Release Force :
20gf
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V