V15T26-CZ300A04
Manufacturer Part Number:
V15T26-CZ300A04
Manufacturer/Brand:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part of Description:
BASIC SWITCH V BASICS V15
Manufacturer :
Actuator Type :
Lever, Simulated Roller
Current Rating (Amps) :
26A (AC)
Differential Travel :
0.050" (1.3mm)
Operating Force :
180gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 125°C
Overtravel :
0.047" (1.2mm)
Pretravel :
0.125" (3.2mm)
Release Force :
30gf
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
250 V