V-16G3-1C25-K(R)
Manufacturer Part Number:
V-16G3-1C25-K(R)
Manufacturer/Brand:
Omron Electronic Components
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Straight
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
16A (AC), 100mA (DC)
Differential Travel :
0.110" (2.8mm)
Features :
Ingress Protection :
IP40
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
70gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 80°C
Overtravel :
0.079" (2.0mm)
Pretravel :
0.354" (9.0mm)
Product Status :
Active
Release Force :
6.118gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V