V-11G2K-1C25-K(R)
Manufacturer Part Number:
V-11G2K-1C25-K(R)
Manufacturer/Brand:
Omron Electronic Components
Part of Description:
SWITCH BASIC 11A SPDT QC .187
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Straight
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
11A (AC), 600mA (DC)
Differential Travel :
0.060" (1.5mm)
Features :
Ingress Protection :
IP40
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
125gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 80°C
Overtravel :
0.062" (1.6mm)
Pretravel :
0.157" (4.0mm)
Product Status :
Active
Release Force :
14gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V