V15T10-CZ050A02
Manufacturer Part Number:
V15T10-CZ050A02
Manufacturer/Brand:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part of Description:
BASIC SWITCH V BASICS V15
Manufacturer :
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Straight
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
10A (AC), 500mA (DC)
Differential Travel :
0.047" (1.2mm)
Features :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
30gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 125°C
Overtravel :
0.051" (1.3mm)
Pretravel :
0.125" (3.2mm)
Product Status :
Active
Release Force :
5.000gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V