V15T16-EZ200A02-K
Manufacturer Part Number:
V15T16-EZ200A02-K
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
Actuator Type :
Lever, Straight
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
16A (AC)
Differential Travel :
0.047" (1.2mm)
Operating Force :
130gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 125°C
Overtravel :
0.051" (1.3mm)
Pretravel :
0.125" (3.2mm)
Release Force :
35gf
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage Rating - AC :
250 V