SS-10GLD-T
Manufacturer Part Number:
SS-10GLD-T
Manufacturer/Brand:
Omron Electronic Components
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Straight
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
10A (AC)
Differential Travel :
0.040" (1.0mm)
Features :
Ingress Protection :
IP40
Mounting Type :
Through Hole
Operating Force :
50gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Overtravel :
0.039" (1.0mm)
Pretravel :
Product Status :
Active
Release Force :
6.118gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
250 V