D3V-11G3-1C25-K
Manufacturer Part Number:
D3V-11G3-1C25-K
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 250V
Stock Condition:
47
Actuator Type :
Lever, Straight
Current Rating (Amps) :
11A (AC), 6A (DC)
Differential Travel :
0.080" (2.0mm)
Operating Force :
70gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Overtravel :
0.079" (2.0mm)
Pretravel :
0.354" (9.0mm)
Release Force :
6.118gf
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
30 V