V-15G6K-1C25-K
Manufacturer Part Number:
V-15G6K-1C25-K
Manufacturer/Brand:
Omron Electronic Components
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Stock Condition:
74
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Actuator Type :
Lever, Roller
Current Rating (Amps) :
15A (AC), 100mA (DC)
Differential Travel :
0.047" (1.2mm)
Features :
Ingress Protection :
IP40
Operating Force :
80gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 80°C
Overtravel :
0.079" (2.0mm)
Pretravel :
0.236" (6.0mm)
Release Force :
2.039gfm
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V