Z-15GQ21A55-B5V
Manufacturer Part Number:
Z-15GQ21A55-B5V
Manufacturer/Brand:
Omron Automation
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Cross Roller Plunger
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
15A (AC), 6A (DC)
Differential Travel :
0.002" (0.05mm)
Features :
Ingress Protection :
IP62
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Force :
540gf
Operating Temperature :
-15°C ~ 80°C
Overtravel :
0.141" (3.6mm)
Pretravel :
0.071" (1.8mm)
Product Status :
Active
Release Force :
114gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V