D3V-16G4K-1C25-K
Manufacturer Part Number:
D3V-16G4K-1C25-K
Manufacturer/Brand:
Omron Electronic Components
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
Stock Condition:
58
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Simulated Roller
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
16A (AC), 10A (DC)
Differential Travel :
0.118" (3.0mm)
Features :
Ingress Protection :
IP40
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
75gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Overtravel :
0.060" (1.5mm)
Pretravel :
0.315" (8.0mm)
Product Status :
Active
Release Force :
10gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
30 V