Z-15GW2255-B7-K
Manufacturer Part Number:
Z-15GW2255-B7-K
Manufacturer/Brand:
Omron Automation
Part of Description:
SWITCH SPDT 15A HINGE ROLLR LEVR
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Roller
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
15A (AC), 6A (DC)
Differential Travel :
0.031" (0.8mm)
Features :
Ingress Protection :
IP62
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
200gf
Operating Temperature :
-15°C ~ 80°C
Overtravel :
0.094" (2.4mm)
Pretravel :
Product Status :
Active
Release Force :
42gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V