Z-15GW2277-B7-K
Manufacturer Part Number:
Z-15GW2277-B7-K
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Actuator Type :
Lever, Roller
Current Rating (Amps) :
15A (AC), 6A (DC)
Differential Travel :
0.031" (0.8mm)
Features :
Ingress Protection :
IP00
Operating Force :
180gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 80°C
Overtravel :
0.094" (2.4mm)
Release Force :
50gf
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V